Dymarki Świętokrzyskie

Dymarki Świętokrzyskie

20 i 21 sierpnia w Nowej Słupi po raz kolejny będzie można zobaczyć, jak przed tysiącami lat w Górach Świętokrzyskich wydobywano i przetwarzano rudy żelaza. W tym roku Dymarki poprzedzą Warsztaty Archeologiczne, które odbędą się 18 i 19 sierpnia.

Warsztaty odbędą się w nowo wybudowanym Centrum Kulturowo-Archeologicznym, w którym mają odbywać się badania i pokazy związane ze starożytnym centrum metalurgii żelaza. Będzie można tam zobaczyć zabudowania mieszkalne i gospodarcze odtworzone na podstawie badań archeologicznych stanowisk kultury przeworskiej oraz obiekty nawiązujące do pogranicza Imperium Rzymskiego.

Podczas tegorocznych dymarek będzie można zobaczyć między innymi jak wyglądały setki lat temu warsztaty kowala, złotnika, tkaczki, jak obrabiało się bursztyn i wytwarzało szklane paciorki. Dla dzieci organizatorzy przygotowali stanowisko gier i zabaw antycznych, a nieco starsi będą mieli okazję spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i rzucie oszczepem. Będą także pokazy fechtunku i starć zbrojnych z udziałem legionistów rzymskich, wojowników germańskich i celtyckich oraz pokazy walk gladiatorów.

Więcej informacji na temat Dymarek Świętokrzyskich można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

2011-08-11 21:32:00

Spływy
kajakowe,
kajaki - Nida
Booking.com
Aktualności